reklama
reklama

Hej, używamy cookies. Dowiedz się więcej na ten temat w naszej polityce cookies.

reklama

Widelands

5 0
Widelands
Widelands
Widelands

Widelands to gra strategiczna, stworzona w 2005 roku, która garściami czerpie ze znanych wszystkim Settlersów. Zadaniem gracza jest wcielenie się w rolę przywódcy plemienia, którego główną misją jest ekspansja na terytoria zajmowane przez wroga. Do wojny, którą rozpętamy należy najpierw przygotować się ekonomicznie – będziemy zatem pełnili nie tylko funkcję militarnego wodza ale także premiera, handlowca, leśnika, finansisty, rybaka, budowniczego i wielu innych. Rozgrywkę rozpoczynamy posiadając jeden budynek, z reguły pełniący rolę magazynu, w którym znajdziemy nasze aktualne zapasy surowców. Musimy dobrze zagospodarować posiadaną przestrzeń i w odpowiedniej kolejności wybudować chatę drwala czy kamieniarza, bez których nie będziemy posiadali wystarczającej ilości surowców.

Mimo średniej jakości grafiki, możemy dostrzec że w Widelands cały świat jest w ciągłym ruchu. Bez trudu zauważymy falujące na wietrze korony drzew czy robotników stukających młotkami. Także zwierzęta, na które będziemy polować przechadzają się spokojnie po lesie nie spodziewając się ataku myśliwych. Zabawa toczy się w czterech różnorodnych lokacjach – trawiastej, piaszczystej, na czarnym lądzie oraz w zimowym klimacie. Kanciaste obrazki przedstawiają się naszym oczom nieco gorzej niż we wspomnianym już pierwowzorze, The Settlers 2. Muzyka ratuje sytuację i dzięki całkiem przyzwoitym dźwiękom utrzymuje przyjemny klimat rozgrywki. Grywalność i złożoność akcji, które będziemy musieli wykonać sprawiają, że jest to produkcja od której ciężko będzie się nam oderwać – bez wątpienia wciąga.

Kluczem do sukcesu i prawidłowego rozwoju jest dobrze zaplanowany system dróg. Najczęściej uczęszczany szlaki ulegają utwardzeniu, a zwierzęta transportowe pozwalają nam przemieszczać ciężkie towary na większe odległości. Co ciekawe, w Widelands budowle można modernizować, część z nich nawet dwukrotnie a wraz z innowacjami technologicznymi szkolimy pracujących tam ludzi. Należy dobrze przemyśleć strategię, by nie stracić zbyt wielu surowców zanim gospodarka się ustabilizuje. Zbędne budynki możemy spalić bez żadnych korzyści dla siebie, lub poddać rozbiórce i odzyskać wszystkie elementy konstrukcyjne. Dzięki sporej dozie realizmu możemy poczuć się jak prawdziwy przywódca od którego zależą losy jego ludu. Wydobywając w kopalniach drogocenne kruszce mamy szansę na dodatkowy zarobek.

Ostatni wątek, na który należy zwrócić uwagę to militaria – walki odbywają się standardowo dla tego typu produkcji. Mamy do dyspozycji także budynki treningowe jak na przykład areny, które pozwalają naszym żołnierzom stopniowo szkolić umiejętności. Sąsiednie terytoria zdobywamy przede wszystkim przez stawianie przy granicach wieżyczek strażniczych. Na zakończenie warto wspomnieć także o dostępnych nacjach: znajdziemy tutaj Barbarzyńców, Imperialistów i Atlantydów. Dla graczy, którzy nie mieli wcześniej styczności z tego typu produkcjami, autorzy przygotowali krótki czytelny tutorial. Po zapoznaniu się z podstawowymi prawidłami, które rządzą światem Widelands możemy rozpocząć rozgrywkę treningową z komputerem lub porywalizować w sieci z realnymi graczami… a jeżeli i to nam się znudzi, możemy przystąpić do samodzielnego projektowania całkowicie nowej mapy.

  • Licencja: Freeware
  • Producent: Widelands Development Team
  • Język: Angielski
  • Rozmiar pliku: 158,5 MB
  • Wymagania: CPU: Intel Core Duo 1.66Ghz, RAM: 1 GB.
0.0 (0 głosów)3,405 views

Download link

Pobierz Windows