reklama
reklama

Hej, używamy cookies. Dowiedz się więcej na ten temat w naszej polityce cookies.

reklama

Age of Empires II - Age of Kings

5 8
Age of Empires II - Age of Kings
Age of Empires II - Age of Kings
Age of Empires II - Age of Kings

Age of Empires II to gra strategiczna, która przenosi nas w czasy średniowiecznych miast i epickich bitew. Rozpoczynając rozgrywkę widzimy rozległe terytoria wymagające zagospodarowania w celu stworzenia największego Imperium w historii. Produkcja ma zdecydowanie historyczny klimat, dzięki przyjemnej dla oka grafice i klasycznym efektom dźwiękowym, charakterystycznym dla tego typu produkcji. Tekstury oraz animacje wyglądają całkiem nieźle jak na tytuł sprzed kilkunastu lat. AoE II łączy w sobie walory ekonomiczne, społeczne, militarne i gospodarcze, które musimy ze sobą odpowiednio zbalansować. Dbamy nie tylko o odpowiednią infrastrukturę państwa, wydobycie surowców czy rozwój technologiczny, ale także o kondycję wojsk i naukę strategii bitewnych. Niestety nasze jednostki kierowane są indywidualnie, zatem opanowanie większego pułku dla niewprawionego gracza może graniczyć z cudem.

Autorzy Age of Empires II stworzyli kilka, dość klasycznych trybów gry. Znajdziemy tutaj zarówno kampanię, czyli realizowanie podstawowych misji, The Conquerors (podbój) i gra bez ograniczeń na losowych mapach. Zlecone nam zadania i wyzwania posiadają fabułę, dzięki czemu możemy się poczuć, jakbyśmy rzeczywiście brali udział w prawdziwej wojnie. Zdarzenia militarne przeplatane są rozbudową miasta, wydobyciem kruszców czy trenowaniem żołnierzy. Początkowo jest to bardzo wciągające, ale z czasem okazuje się, że dysponujemy ograniczoną ilością rodzajów jednostek. Każdy kolejny poziom nie wprowadza nowych wojsk, ani struktur czy nawet zaawansowanych technologii – mamy wrażenie, że utknęliśmy w miejscu. Na szczęście niedociągnięcia kampanii zostały zrównoważone przez wciągające scenariusze historyczne oraz tryby jedno- i wieloosobowy dla losowych map.

Niestety w Age of Empires II nie znajdziemy zbytniego rozróżnienia pomiędzy dostępnymi nacjami – mimo odmiennego pochodzenia, cechy różniące je są praktycznie znikome. Jedynie wygląd budowli i pojedyncze umiejętności przypominają nam, że możemy wybrać teoretycznie „wyspecjalizowaną” pod pewnymi względami frakcję. Oczywiście, nie możemy tego tytułu określić jako zły czy nieudany, a raczej jako niewykorzystany potencjał. Mimo wszystko spora ilość jednostek, ciekawe bitwy i innowacja w postaci dodatków od fanów sprawiają, że AoE II jest ciężko znudzić się zbyt szybko. Plusy równoważą minusy – z jednej strony otrzymujemy całkiem niezłą grafikę, sporo kampanii i scenariuszy, z drugiej natomiast brak klimatu z części pierwszej i dynamiki z części trzeciej. Nie mniej jednak, jeżeli znajdzie się ktoś komu powrót do strategicznej produkcji sprzed kilkunastu lat sprawi niezłą frajdę, to jest to strzał w dziesiątkę.

  • Licencja: Demo
  • Producent: Ensemble Studios
  • Język: Angielski
  • Rozmiar pliku: 46,8 MB
  • Wymagania: CPU: Pentium 233MHz, RAM: 32MB.
4.5 (8 głosów)9,156 views

Download link

Pobierz Windows